„Българската Екзархия – духовен обединител на нацията“ – нова временна изложба в ХГ „Кирил Петров“
Под този надслов бе открита нова, поредна временна изложба в ХГ „Кирил Петров“. Изложбата е с двуезични пояснителни надписи – на български и на английски език, подготвена е Института по исторически изследвания при БАН, със съдействието на Държавна агенция „Архиви“ и Университета по библиотекознание и информационни технологии. Съставители са доц. д-р Александър Гребенаров и проф. Боряна Бужашка. Дизайнът е на арх. Мая Бужашка. От Регионален исторически музей – Враца са добавили още 5 табла, представящи изчерпателно хронологията и последващи историографски оценки за значимостта на борбата за извоюване на самостоятелна Българската православна църква. Отдавна утвърден и всеизвестен факт е, че началото на тази борба е поставено във Враца през 1820 г., по-малко известно е, че първата жертва е един от нейните основни инициатори – видният местен първенец Димитраки Хаджитошев
Гостите на изложбата имат възможност да разгледат 24 табла, върху които са представени няколко основни тематични полета. На първо място е борбата за църковна независимост и нейните, предпоставки, реален ход и постигнати резултати. Върху таблата са отпечатани портрети на видни личности, които вземат пряко участие или подпомагат финансово тази борба, наред с фотоси, документиращи официалното нормативно признание – султанският ферман от 1870 г. и логичната реакция на Цариградската патриаршия, обявила Българската екзархия за схизматична две години по-късно, която схизма е вдигната чак през 1953 г.
Следващите тематични сфери са концентрирани върху представянето на личността и главните приноси за българската национална кауза на тримата български екзарси – Антим I, Йосиф I и Стефан I, наред с фактическата дейност на Екзархията в сферата на учебното дело, книгоиздаването, строежа на църковни сгради и болница в пределите на Османската империя и специално в нейната столица Истанбул. Изложбата завършва с колаж от изображения, показващи „места на памет“ в отделни български градове, наред с продължаващите във времето почит и приемственост.
„Българската Екзархия – духовен обединител на нацията“ идва в Монтана с активното съдействие на г-жа Мариела Павлова – директор на Института за културно наследство България – Италия, журналистът г-жа Мая Антова и общинския съветник от ПП-ДБ в ОбС-Монтана – г-н Валери Спасов.
Изложбата бе представена от директора на музея – доц. Ваня Иванова. Отделни аспекти от значимостта на народополезните дела на Българската екзархия бяха откроени в изказванията на официалните гости – г-жа Мариела Павлова, г-н Румен Ралчев – Велик приор на Ордена на рицарите тамплиери, г-н Кристиян Паргов – в ролята му на председател на Стратегическия институт за национални политики и идеи, и на г-н Златко Живков – кмет на община Монтана, който официално откри изложбата.
Сред официалните гости бяха инж. Иво Иванов – председател на ОбС-Монтана; г-жа Ванина Вецина – бивш областен управител и депутат в 49-то НС; негово високопреподобие архимандрит Антим – протосингел на Видинската митрополия и свещеници от гр. Монтана; общински съветници от БСП – Монтана и Лом; г-н Александър Герасимов – директор на дирекция „Хуманитарни дейности“ в община Монтана и експерти от същата дирекция – г-жа Нели Василева – главен експерт „Култура и вероизповедания“ и г-жа Ели Димитрова – младши експерт „Култура“; подполк. Васил Цуринска – началник на Военно окръжие II степен в град Монтана и други.
РИМ-Монтана изказва своята специална благодарност на учителите и ръководствата на няколко училища, чиито ученици присъстваха на официалното откриване на изложбата в ХГ „Кирил Петров“. Това са СУ „Хр. Ботев“ – с. Долни Цибър, III ОУ „Иван Вазов“ – гр. Монтана и две професионални гимназии от града – ПГСАКН „Проф. арх. Стефан Стефанов“ и ПГТЕ „Христо Ботев“.