Европейска нощ на музея в РИМ-Монтана
На 23 май 2026 г., за пореден път, РИМ-Монтана се включи в отбелязването на Европейската нощ на музея. Всички музейни експозиции работиха със свободен вход от 08:30 до 22:00 часа.
Специално събитие бе откриването на нова изложба на известния скулптор Димитър Гоцак „Да чуем тишината“.
Регионален исторически музей – Монтана се присъединява към колективния ангажимент за „Единство, диалог и мир“ на ИКОМ, предвид факта, че през 2026 г., 18 май преминава под мотото „Музеите обединяват разделения свят“.