На 03.09.2024 г. в Художествена галерия “Кирил Петров” беше открита гостуващата изложба-живопис “Като огледало”, с автор Мая Бисеркова.

   Уредникът на отдел „Художествен“, Никола Минчев, представи изложбата като запозна монтанската публика с художничката и с творчеството ѝ. Събитието беше уважено от г-жа Нели Василева гл. експерт „Култура и вероизповедания“ към Община Монтана.

    За любителите на изкуството, и за онези от вас, които не успяха да посетят откриването, прилагаме снимки и откъс  от встъпителната реч, с която Мая Бисеркова беше представена в Монтана:

  „Мая Бисеркова е доктор по дентална медицина, която успешно съвместява своята професия с артистичното призвание да бъде художник и пълноправен член в Съюза на българските художници. Родена е в Харков, Украйна, понастоящем живее в София, но израства в Перник – градът чиято артистична бохема, със своите насърчителни подтици и подкрепа, играе важна роля в началото на творческия ѝ път. В Перник тя подрежда и голяма част от самостоятелните си изложби.

  Като художник, Мая Бисеркова разчита на своята интуиция – чувствата направляват ръката ѝ, а подчинението пред строгите правила в изкуството, се появява едва накрая, когато картината следва да бъде завършена. Сама художничката споделя, че “живописта предоставя неограничени възможности да изразиш мислите, чувствата и настроението си.”

    В Монтана днес, тя представя своята изложба-живопис, със заглавие “Като огледало”. Временната изложба е съставена от 28 платна, чийто тематичен обхват интерпретира темата за ненадейната и емоционална същност на заобикалящата ни природа, претворена в жанровото направление на абстрактния пейзаж.

     “Вечерни пожари”, “Далечен дъжд”, “След бурята”, “Пролетни облаци” и “Синя утрин” са част от картините, които формират облика на настоящата изложба. Палитрата на Бисеркова е пъстра, видим е и нейният стремеж  към чисто полагане на основни спектрални цветове. Едрият размах на четката и предпочитанието към работа с мазка и петно, придават на платната ѝ монолитност, лишена от излишно вглеждане в детайла. Ясно личат основните композиционни полета.

     Редуването на цветови акценти, съсредоточени около мислена хоризонтала в центъра на рисувателното поле, създава чувството на ритъм, което понякога бива взривено от наличието на линии, задаващи вертикална или диагонална посока. Именно те са изразното средство, което разчупва и динамизира платната. На помощ се явява и съчетаването на контрастни цветове, чиято близка съпоставка, зарежда част от картините с така необходимата емоционална искра.“

     Изложбата може да бъде разгледана до 27.09.2024 г., включително.

Категории: Новини